Kiedy jeden nałóg zastępuje drugi

image2993

Każdy palacz ma jedną wadę i jest nią słaba wola, ponieważ zaczął palić i co najmniej raz starał się rzucić palenie. Jednym się to udało za pierwszym rzutem, inni musieli próbować kilka razy, kolejni palą dalej, bo im odpowiada taki stan rzeczy. Z papierosami jest jak z alkoholem.

 

Alkoholik do końca życia będzie alkoholikiem, a palacz palaczem. Obie grupy rzekomo już nieuzależnionych całe życie będą odczuwały pociąg do zakazanego owocu. Poza tym istnieje bardzo duże ryzyko powrotu. Wszystkim jest ciężko, ale przecież można się wspomóc.

Słyszałam już o wielu metodach jednymi z nich to jedzenie owoców i warzyw, draży czy paluszków w momencie, kiedy przychodzi chęć odpalenia kolejnego papierosa. Poza tymi istnieją setki sposobów, które mogą pomoc, jednak u wielu osób pojawia się lęk przed dodatkowymi kilogramami. Ludzie boją się tego, że kiedy odstawią papierosy to zaczną rosnąć w oczach.

Papierosy przestaną zabijać głód.

Faktycznie w początkowych etapach zaznajamiania się markami papierosów w poszukiwaniu tych najbardziej odpowiadających papierosy w jakimś stopniu hamują czy zabijają łaknienie. Jednak im dłużej się pali tym bardziej organizm się przyzwyczaja (jak do wszystkiego) i papierosy przestają bronić przed zbliżającym się głodem.

Strach społeczeństwa przed tyciem powoduje, że powstaje coraz więcej zamienników papierosa. W zapomnienie idzie silna wola, wsparcie znajomych i naturalne środki. Wybór często pada na sztuczne środki, czyli zastępowanie jednej chemii inną chemią, produktu tańszego na droższy.

To ma być zdrowsze?

Widziałam wczoraj reklamę tabletek znanej firmy, wcześniej reklamowali gumy i plastry, a teraz te przeklęte pastylki. Miły Pan swoim uroczym głosem powiedział „ Gdy rzucam palenie” i w mojej głowie już zaczęły pojawiać się wątpliwości, co do jakości tego co reklamował. Oto, co z niej zrozumiałam:

- Rzucanie palenia jest dla każdego niesłychanie trudne;

- Każdy człowiek odbywa walkę między silną wolą i pokusą;

- Te tabletki przynoszą jedynie chwilową ulgę;

- Nie pomagają rzucić palenia;

- Człowiek i tak wróci do nałogu;

- Bez tabletek będziesz tyć;

 

Skoro jest tak źle to, po co je brać?

 

Brakło mi palców, kiedy zaczęłam liczyć osoby, które rzuciły papierosy, a uzależniły się od gum, tabletek, plastrów i innych. Zamienili jeden syf na drugi równie niezdrowy i drogi.

Gdzie jest silna wola?

Zdarzają się też przypadki ludzi, którzy tłumaczą sobie, że nie można rzucić palenia z dnia na dzień, bo to niezdrowo, a co więcej do tak wielkiej zmiany w swoim życiu trzeba podejść taktycznie i broń boże nie można od razu. Trzeba powoli i sukcesywnie palić coraz słabsze, albo zacząć palić najtańszą możliwą markę- Cudzesy.

Niewiele ludzi rozumie, że nagła zmiana na słabsze papierosy wcale nie pomoże, ponieważ będzie palił więcej, aby zaspokoić nikotynowy głód, a co za tym idzie o dupę rozbić takie rzucanie.

Ekologicznie i elektronicznie

Nie pamiętam gdzie i w jakich okolicznościach, ale ktoś wpadł na pomysł stworzenia ekologicznych papierosów. Normalnie sobie palisz nie wiesz dokładnie, co palisz, a wypuszczasz tylko parę wodną. Niby nic, a jednak nie sprawdzono jeszcze dokładnie szkodliwości tych „papierosów”.

Widzę jak ci ludzie dumnie spacerują sobie ze swoimi papierosami. Jak zaciągają się raz za razem i wiecie, co jeszcze w tych Eko papierosach wkurza mnie to, że ludzie je kopcą dosłownie wszędzie. W sklepie, tramwaju, w poczekalni, na przystanku. Mówią, że przecież nic się nie dzieje, bo to tylko para. Fajnie.

Przeanalizujmy to…

Ja palę zwykłe Ty palisz elektryczne. Oboje palimy. Ja kupuję, co jakiś czas paczkę, Ty palisz w kółko tego i samego papierosa. Niezależnie od tego, jaką „markę” palimy, Elektryczne, Cudzesy, Domowej roboty czy Za ciężko zarobione pieniądze to, jeśli widoczny jest zakaz palenia to obowiązuje on mnie tak samo jak i Ciebie.

 

Reasumując:

To nie lata ’60, nie każdy musi palić.

 

link do zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/nationaalarchief/6684179399/sizes/o/in/photostream/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>